Zastavili ste vypadávanie vlasov – a čo teraz?

Tak ste sa nakoniec rozhodli a začali svoje vypadávanie vlasov riešiť s pomocou lekára. Do bodky ste dodržiavali jeho nariadenia, možno ste boli najskôr skeptickí, po pár mesiacoch ste ale zistili, že to skutočne funguje.

Na vankúši vám zostáva menej vlasov, na hrebeni tiež. A vlasy sú viditeľne pevnejšie a hrubšie. Dosiahli ste to, po čom ste túžili. Ale čo teraz? Máte v liečbe pokračovať? Môžete pre maximalizáciu výsledkov ešte niečo urobiť?

Ako dlho užívať lieky proti vypadávaniu vlasov?

Finasterid je liek na predpis, používa sa na liečbu mužského vzorového plešatenia. Predáva sa pod obchodným názvom Propecia. Mužské vzorové plešatenie, inak povedané androgénna alopécia, je najbežnejší typ vypadávania vlasov. Týka sa mladých aj starých. Toto ochorenie je spôsobené narušením rastového cyklu vlasov, pri ktorom sa scvrkávajú vlasové folikuly. Následne rastú kratšie a jemnejšie vlasy, až sa rastový cyklus zastaví úplne.

Niektoré formy vypadávania vlasov sú trvalé. Mužské vzorové vypadávanie vlasov však možno častokrát úspešne liečiť. Existujú lieky ako finasterid alebo voľnopredajné výrobky so saw palmetto, ktoré blokujú tvorbu dihydrotestosterónu (DHT), čo je mužský hormón zodpovedný za zmenšovanie folikulov. Tým sa rastový proces vlasov vychýli z normálnu. V 83% prípadov sa podarilo mužom vďaka finasteridu zastaviť vypadávanie vlasov a spustiť rast nových vlasov. Aby sa však dosiahli tieto výsledky, treba liek užívať systematicky.

Štandardná dávka finasteridu je 1 mg denne. Hladiny DHT môže síce ovplyvniť okamžite, badateľný rozdiel na vlasoch bude viditeľný približne do troch mesiacov. Môže to trvať 6 až 9 mesiacov, kým nastane zmena aj na vlasoch ovplyvnených miniaturizáciou, a tieto získajú novú hrúbku a pevnosť. Rôzni muži reagujú na liek rôznymi spôsobmi. Lekári vo všeobecnosti súhlasia, že trvá aspoň rok, kým sa dá určiť, či liečba skutočne zabrala a či dokáže zaručiť nejaké dlhodobé výsledky.

Ako dlho by ste teda mali užívať finasterid?

Dokonca aj ked zbadáte zlepšenie stavu vlasov, nemali by ste prestať užívať lieky, ak to nepovie lekár. Znovu treba upozorniť, že môže trvať aj rok, kým lekár môže určiť, či je liečba finasteridom prospešná a dokážete počas užívania liekov pozastaviť vypadávanie vlasov.

Tipy na maximalizáciu výsledkov

Čím dlhšie finasterid užívate, tým lepšie by mali byť výsledky. Na druhú stranu, ak liek prestanete užívať, postupne stratíte každý vlas, ktorý ste predtým horkoťažko opäť nadobudli. Ak chcete výsledky maximalizovať, môžete zvážiť okrem orálnej liečby aj lokálnu aplikáciu – najčastejšie sa používa liek minoxidil, známy aj ako Rogain. Hoci nefunguje u každého, mnohí muži kombináciu minoxidilu a finasteridu považujú za výbornú, pretože ešte viac spomalí vypadávanie vlasov a stimuluje folikuly na rast nových vlasov.

Tak ako pri finasteride, čím dlhšie budete užívať minoxidil, tým budú výsledky lepšie. Zvyčajne trvá štyri až dvanásť mesiacov, kým vďaka minoxidilu dosiahnete viditeľné výsledky. Zmeny môžete zbadať ešte skôr, ak súčasne užívate aj finasterid. Niektoré z najbežnejších vedľajších účinkov pri minoxidile sú podráždenie, suchosť či pálenie na vlasovej pokožke. Netreba tiež zabúdať, že každý novonarastený vlas počas používania minoxidilu môže po zastavení užívania produktu zase vypadnúť.

Pri voľnopredajných produktoch majú veľmi dobré výsledky výrobky obsahujúce saw palmetto na zastavenie vypadávania vlasov, resp. použitie iných DHT blokátorov. Na podporu rastu vlasov sú výborné vitamíny Folivital, podporiť ich môže šampón Folivital.

Šampón Revita je najvyššia trieda na trhu šampónov proti vypadávaniu vlasov obsahujúci najväčší počet účinných látok. Bio šampón Revivogen je zase čisto prírodný šampón s extraktom zo saw palmetta.

Vaše výsledky pri liečbe vypadávania vlasov môžu teda vylepšiť aj nasledovné tipy:

  • Vlasy si umývajte jemným šampónom blokujúcim DHT, a to denne. Raz za týždeň môžete pridať aj šampón s prísadami, ktoré blokujú DHT. Patrí sem napríklad ketokonazol či pyritión zinku.
  • Používajte prírodný kondicionér, ktorý obsahuje prísady podporujúce cirkuláciu, zvyšujúce tvorbu buniek a chrániace vlasy pred poškodením.
  • Pouvažujte nad užívaním biotínových výživových doplnkov, ktoré podporujú tvorbu keratínu a rast vlasov. Stačí 30 až 100 mikrogramov denne.
  • Pravidelne cvičte, aby ste podporili cirkuláciu a zároveň aj zdravie celého tela.
  • Riaďte sa zdravým jedálničkom, konzumujte zdravú, vyrovnanú stravu bohatú na živiny, málo nasýtených tukov, spracovaných sacharidov a rafinovaných cukrov.
  • Snažte sa ovládať a zmierniť stres. Či už meditáciou, jógou či dychovými cvičeniami. Stačí vyskúšať raz denne.

Dbajte na to, čo vám hovorí vlastné telo. Pozor na nežiadúce účinky a príznaky prípadných liekových interakcií a každú zmenu oznámte lekárovi.

Čo môžete očakávať do budúcnosti?

Nanešťastie, ak prestanete užívať finasterid, prídete o všetky benefity, ktoré ste vďaka liečbe získali. Je tiež dôležité poznamenať, že sú účinky tohto lieku často limitované na tie miesta na hlave, kde vlasy stále rastú, len sú tenšie. Na miestach, kde vlasy prestali už rásť úplne, dochádza k opätovnému rastu vlasov len veľmi zriedkavo. Práve preto muži, ktorí začnú s liečbou zavčasu, mávajú najlepšie výsledky. Aj keď nemusí byť liečba pre opätovný rast vlasov úspešná a vlasy, o ktoré ste už prišli, znovu nenarastú, môže byť dostatočne účinná na to, aby ste tento proces spomalili alebo zastavili a vlasy, ktoré ešte máte, vám aj zostanú.

Je dôležité zapamätať si, že finasterid či iné prípravky nie sú “liekmi” na plešatosť. Mužské vzorové vypadávanie vlasov úzko súvisí s viacerými genetickými faktormi či faktormi z prostredia. Finasterid rieši špecifické mechanizmy, ktoré vedú k padaniu vlasov. Nerieši však základnú pôvodnú príčinu tohto stavu. Práve preto sa vypadávanie vlasov znovu obnoví, ak liek prestanete užívať.

Ak sa vypadávanie vlasov obnoví, keď prestanete finaterid užívať, prečo by ste s ním mali teda prestať?

Pretože aj finasterid má nežiadúce vedľajšie účinky, rovnako ako každý iný liek. Najčastejší z nich je sexuálneho rázu. Problémy ako impotencia, znížená sexuálna túžba, problémy s dosiahnutím erekcie či orgazmu a znížené množstvo spermií. Niektorí muži pociťujú tiež závrate, opuchy rúk a nôh, slabosť, bolesti hlavy či vyrážku.

Dlhodobé užívanie finasteridu sa v ojedinelých prípadoch spája aj s rakovinou prsníka. Vedľajšími nežiadúcimi účinkami je aj priberanie na váhe, zrýchlený tep, bolesť na hrudi, problémy s dýchaním. Súvisia s užívaním minoxidilu. Ak sa vás niektorý z nežiadúcich účinkov týka, treba to oznámiť lekárovi.

Ak nemáte nežiadúce účinky a liek vám pomáha, nie je dôvod, aby ste s ním prestali.