Včasné príznaky plešatenia

Tak ako väčšina príznakov starnutia, ani mužské vypadávanie vlasov sa neudeje z večera do rána. V prípade väčšiny mužov je plešatenie zdĺhavý a pomalý proces, ktorý môže trvať niekoľko málo rokov, ale aj niekoľko dekád.

Miniaturizácia vlasových folikulov

Miniaturizácia vlasových folikulov sa dlho považovala za kľúčový fenomén mužského vzorového plešatenia (androgénnej alopécie), nie však samotného starnutia vlasových folikulov.

V priebehu procesu starnutia sa väčšina orgánov cicavcov zmenšuje, dochádza k ich miniaturizácii. Rovnako sa znižuje ich schopnosť fungovania a regenerácie. Z histologického hľadiska tkanivá atrofujú. Ale presný mechanizmus architektonického a funkčného úpadku nie je známy. Nevedno, aký je osud zloženia buniek. Či sa staré a poškodené bunky akumulujú alebo ich tkanivá a orgány počas procesu starnutia eliminujú. Vlasové folikuly sú epiteliálnym miniorgánom kože. Udržujú cyklickú regeneráciu vlasov počas opakovaných cyklov rastu vlasov. Rednutie vlasov je jedným z najtypickejších príznakov starnutia u mnohých dlhožijúcich cicavcov. Častokrát je predčasne spustené genómovou nestabilitou.

Rozpoznanie vypadávania vlasov

Jedným z kľúčových prvkov ako zastaviť vypadávanie vlasov, je sledovanie príznakov plešatenia a čo najskoršie zahájenie protiútoku. Jednoducho, čím skôr začnete s prevenciou vypadávania vlasov, tým väčšie množstvo vlasov sa vám podarí zachrániť.

Nanešťastie, rozpoznanie vypadávania vlasov nie je vždy jednoduché. Mnohé z najbežnejších „zjavných príznakov“ vypadávania vlasov, o ktorých ste možno počuli, nemusia byť spoľahlivé. Ľahko sa potom zamení normálne, teda bežné vypadávanie vlasov (ktoré vychádza z nepoškodených vlasových folikulov, z ktorých vlasy znovu vyrastú) s mužským vzorovým vypadávaním vlasov.

Našťastie, môžete sa riadiť skutočnými príznakmi mužského vzorového plešatenia. Pozrite si tri príznaky, ktorých by ste si mali byť vedomí.

Znateľná zmena vlasovej línie

Najzjavnejším príznakom plešatenia je výrazná zmena vo vlasovej línii, možno ju veľmi jasne badať na fotografiách.

Plešatenie začína častokrát ako ustupujúca vlasová línia. Plochá alebo mierne ustupujúca vlasová línia, ktorú ste mali pôvodne, sa zmenila zrazu na viditeľnejšiu a výraznejšiu líniu v tvare V. U väčšiny ľudí sa tak deje v oblasti spánkov a plešatenie začína rednutím vlasov, nie totálnou stratou vlasov.

Ak porovnávate dve fotografie, ktoré vznikli v rozmedzí niekoľkých rokov a vaša vlasová línia ustupuje, ide o zjavný príznak, že trpíte na vypadávanie vlasov.

Jedna dôležitá vec, ktorej si musíte byť vedomí je, že aj svetlo a jeho dopad môže mať vplyv na vzhľad vlasov a vlasovej línie. Vlasy mnohých ľudí pôsobia redšie, ak sú nasvietení jasným svetlom. Svetlo zo žiariviek je obzvlášť nevhodné. Vlasy vyzerajú oveľa redšie, hoci sú v perfektnom stave.

A práve preto je dôležité porovnávať fotografie s podobným osvetlením. Nie jednu fotku na prirodzenom svetle a druhú fotenú pod jasným umelým svetlom.

Ak sa skutočne obávate vypadávania vlasov, môžete sa fotiť po niekoľkých mesiacoch za rovnakých svetelných podmienok a tak kontrolovať, či vaša vlasová línia ustupuje. V priebehu jedného či dvoch rokov by ste mali byť schopní určiť, či prichádzate alebo neprichádzate o vlasy okolo vlasovej línie.

Fotenie je super na zistenie, či o vlasy prichádzate alebo nie. Rovnako vás nechajú pozrieť sa na seba z inej perspektívy. Ak si všimnete vypadávanie vlasov, je dôležité podniknúť kroky čo najskôr, aby sa stav na hlave ešte nezhoršil.

Viditeľné rednutie vlasov

Nie všetci ľudia začínajú plešatieť od vlasovej línie. U niektorých mužov dochádza k čomusi, čo sa nazýva difúzne vypadávanie vlasov. Ide o typ vypadávania vlasov, ktorý postihuje buď celú hlavu alebo iba určité oblasti na hlave, ako napríklad temeno. Výsledkom je plešatenie, ktoré začína vzadu alebo na vrchu hlavy a nie nad čelom.

Tak ako pri ustupujúcej vlasovej línii na čele, aj v tomto druhom prípade odhalíte difúzne rednutie vlasov najlepšie, ak porovnáte fotografie z rôznych časových období. Ak zbadáte, že sú vaše vlasy redšie než v minulosti, môže ísť o výsledok mužského vzorového padania vlasov.

Ale keďže sa normálne odzadu nefotíte, je najjednoduchší spôsob ako porovnať hustotu vlasov, odfotiť sa každé dva až tri mesiace vo veľkom zrkadle.

Ak vám rok po roku vlasy na temene rednú, je najvyšší čas niečo s tým urobiť.

Nadmerné vypadávanie vlasov po kúpeli alebo česaní

Je úplne normálne, že vám padajú vlasy, ak si ich umývate alebo češete. V priemere človek stratí denne do 100 vlasov. Znamená to tiež, že štyroch či piatich vlasov, ktoré vám po umývaní zostanú na rukách, sa nemusíte vôbec obávať.

Ak však badáte nadmerné množstvo padajúcich vlasov počas celého dňa, je tu riziko, že by mohlo ísť o mužské vzorové padanie vlasov.

Než ale prepadnete panike, je treba vedieť, že k dočasnému vypadávaniu vlasov dôjsť môže… A ak vám za deň či dva vypadne viac vlasov, nie je to vždy nutne dôvod na obavy. Vypadávanie vlasov môže nastať z viacerých dôvodov. Napríklad pásmová choroba z cestovania či spálenie od slnka, úbytok na váhe alebo horúčka…

Takýto typ vypadávania vlasov je zvyčajne iba dočasný. Znamená to, že vám na rukách alebo hrebeni počas jedného či dvoch týždňov zostane viac vlasov. Môžete nejaké zbadať dokonca aj ráno na vankúši.

Ak vám vypadáva veľké množstvo vlasov, a to každý deň počas skutočne dlhej doby, mali by ste vyhľadať pomoc. Koniec koncov, netrvá to až tak dlho, ako by ste si mohli myslieť a z malého množstva vypadaných vlasov sa môže stať ustupujúca vlasová línia či viditeľné holé miesta na temene.

Čo nie je nutne príznakom plešatenia

Horeuvedené tri znamenia sú dobrými indikátormi, kedy začať niečo podnikať proti vypadávaniu vlasov. Sú však aj bežne opakované „príznaky“ plešatenia, ktoré nie sú natoľko spoľahlivé, ak ide o identifikovanie vypadávania vlasov. Sem patria:

  • Svrbivá vlasová pokožka, ktorá zvyčajne vzniká kvôli suchej, podráždenej koži či nadmernému množstvu tvorby mazu. Ani jeden však neprispieva k dlhodobej strate vlasov.
  • Riedko pôsobiace vlasy po plávaní alebo po sprche. Oveľa častejšie ide o to, že sa vlasy zlepia k sebe. Následne odhalia vlasovú pokožku. Takže nejde o skutočné vypadávanie vlasov. Aby ste vypadávanie vlasov skutočne zhodnotili, je najlepšie porovnať fotografie vlasov, ktoré sú suché a bez úprav.
  • Rast vlasov vybiehajúci špičkou do stredu čela, kedy ide o dominantný genetický znak, nie však indikátor vypadávania vlasov či náchylnosť na vypadávanie vlasov.
  • Niekoľko vlasov na vankúši alebo mydle. Je to úplne bežné, žiaden spoľahlivý indikátor, že by ste prichádzali o abnormálne množstvo vlasov.
  • Biele „cibuľky“ na vlasoch, ktoré vypadli prirodzene. Indikuje to iba to, že bol vlas v telogénnej fáze, keď vypadol. Neznamená to, že nenarastie znovu tak ako vždy.
  • Plešatý starý otec z niektorej strany rodiny. Odborníci stále presne nevedia, ako sa mužská vzorová plešatosť dedí a plešatý otec alebo starý otec nie je 100% zárukou, že aj vy budete plešatí.

Čo podniknúť, aby ste zastavili vypadávanie vlasov

Ak ste na sebe začali badať vypadávanie vlasov a chcete ho zastaviť či aspoň spomaliť, je jedným z najúčinnejších spôsobov vyblokovanie DHT – hormónu, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov. Vhodná je kombinácia finasteridu, minoxidilu a šampónu proti vypadávaniu vlasov blokujúceho DHT.

Na zastavenie ďalšieho vypadávania vlasov sú vhodné aj inhibítory 5-alfa reduktázy. Takže čím skôr začnete, tým viac vlasov môžete zachrániť.

Zdroje:

  • MATSUMURA, H., 2016. Hair follicle aging is driven by transepidermal elimination of stem cells via COL17A1 proteolysis. Science [online]. February, 351 (6273), [cit. 2.11.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1126/science.aad4395
  • https://www.forhims.com