Sulfáty v šampónoch – mali by ste sa im vyhýbať?

Zamysleli ste sa niekedy, prečo sa šampón po zmiešaní s vodou zmení hneď na penu? Dôvodom je pridanie chemickej penivej látky ako napríklad laurylsulfát sodný a dodecylsulfát sodný.

Tieto prísady sú známe pod označením sulfáty a pomáhajú šampónom premiešať sa s vodou. Tak vzniká pena, ktorú si vmasírujete do vlasov a vlasovej pokožky. Sulfáty sa bežne pridávajú do masovo vyrábaných šampónov.

Pri nízkej koncentrácii je použitie sulfátov považované za bezpečné. Ale časté používanie produktov s vysokou koncentráciou sulfátov sa spája s poškodením buniek a nadmerným odstraňovaním a zmývaním prirodzeného mazu a olejov z vlasovej pokožky a súčasne proteínov z vlasov.

Z pohľadu starostlivosti o vlasy to ale vôbec nie je dobré. Ako môžu bežne používané sulfáty v šampónoch ovplyvňovať vlasy? Aké sú kľúčové dôvody na to, aby ste sa vyhýbali šampónom s obsahom sulfátov?

Čo sú to sulfáty?

Z pohľadu chémie sú sulfáty povrchovo aktívne látky. Ich úlohou je zmierniť trenie medzi šampónom a pokožkou. Takto potom účinné látky môžu účinnejšie očistiť znečistenie, oleje a odumretú kožu z vlasovej pokožky a vlasov.

Sulfáty sa nachádzajú v množstve produktov, od šampónov až po tekuté prostriedky na umývanie riadu či prášky na pranie. Pri použití v šampónoch prísady ako laurylsulfát sodný v podstate zosilňujú účinky šampónu a umožňujú odstrániť viac látok, ktoré spôsobujú mastenie vlasov a nepohodu.

To je na jednu stranu dobré a na druhú stranu zlé. Sulfáty sú „dobré“ v tom zmysle, že je vďaka nim šampón oveľa účinnejší.Zlé“ sú zase v tom zmysle, že môžu byť pre vlasovú pokožku a vlasy prisilné. A zmyjú z hlavy až príliš mnoho prirodzene sa nachádzajúcich proteínov a olejov.

Sú sulfáty v šampóne nebezpečné?

V priebehu posledných rokov sa objavujú fámy, že sulfáty (vrátane laurylsulfátu sodného, čo je najbežnejší sulfát vo vlasovej kozmetike), môžu potenciálne vyvolať rakovinu.

Tieto tvrdenia ale nie sú podložené odbornými dôkazmi. Sulfáty používané v šampónoch a iných kozmetických produktoch na vlasy, nie sú známe ako karcinogény. A v súčasnosti nie sú ani štúdie, ktoré by potvrdili súvis medzi sulfátmi a rakovinou.

Sulfáty však môžu potenciálne spôsobiť poškodenie vlasov, ak sa používajú nadmerne. Či už ide o spomínané odstraňovanie proteínov, až po podráždenú, svrbivú pokožku.

Sulfáty a odstránenie vlasových proteínov

Vlasy sú tvorené proteínmi, vlastne samotné vlasy sú proteínové vlákna. Približne 91 percent každého vlasového vlákna je tvorené proteínmi, zvyšok tvoria rôzne ďalšie živiny. Ak sa proteín, ktorý tvorí vlasy, poškodí, má to samozrejme vplyv na ich pevnosť aj na vzhľad.

Sulfáty sú spájané s poškodením vlasových proteínov. V rámci výskumu boli vlasy ponorené do roztoku dodecylsulfátu sodného. Vedci zistili, že prišli o sedemnásobne viac proteínov než vlasy ponorené do vody. To môže viesť k rozštiepeným končekom, lámaniu vlasov a ťažko upraviteľným vlasom.

To je dôvod, prečo by ste sa mali sulfátom vyhýbať. Hlavne ak chcete zlepšiť stav, vzhľad a pevnosť svojich vlasov.

Sulfáty a kontaktná dermatitída

Sulfáty nielen odlupujú proteíny z vlasov, u niektorých ľudí môžu spôsobiť závažné podráždenie kože a bolestivú alergickú vyrážku nazývanú kontaktná dermatitída.

Podľa odborníkov, ľudia s nízkymi hladinami ceramidov, čo je typ voskovitých lipidových molekúl nachádzajúcich sa v kožných bunkách, sú na podráždenie kože a kontaktnú dermatitídu oveľa náchylnejší, ak sú vystavení sulfátom ako napríklad laurylsulfát sodný.

Nie u každého sa musí objaviť vyrážka na koži alebo dermatitída po použití šampónu či kondicionéru s obsahom sulfátov. Napriek tomu je vhodné vyhýbať sa šampónom, ktoré obsahujú sulfáty, pretože vyrážka na hlave nie je nič príjemné.

Sulfáty a vypadávanie vlasov

Mužské vzorové plešatenie je spôsobené kombináciou hormónov a genetiky. Ide hlavne o citlivosť na DHT. Sulfáty podľa doterajších znalostí nemajú vplyv na hladiny DHT na vlasovej pokožke. A ako také nie sú priamo spojené s vypadávaním vlasov u mužov.

Sulfáty však môžu byť s vypadávaním vlasov spojené nepriamo. Ak ste náchylní na podráždenie kože kvôli sulfátom, môže dôjsť k dočasnému vypadávaniu vlasov ako dôsledok podráždenia. Je tiež možné, že sa vlasy oslabia, keďže prídu kvôli sulfátom o časť proteínov. Potom budú oveľa náchylnejšie na lámanie.

Sulfáty teda nemožno spájať s vypadávaním vlasov priamo. Ak však máte citlivú pokožku alebo riedke a tenké vlasy, je dobré vyhnúť sa im.

Obmedzenie vystavovania sa sulfátom

Obmedziť množstvo sulfátov, ktorým sú vlasy vystavované, je jednoduché. Jednoducho prejdite z bežného šampónu k šampónu bez obsahu sulfátov. Dobré je tiež skontrolovať si obsah sulfátov v kondicionéri. Aj tam sa totiž používajú prísady ako laurylsulfát sodný a dodecylsulfát sodný.

V porovnaní so šampónmi s obsahom sulfátov sú šampóny bez sulfátov na pocit o trochu iné. Menej penia, nebublinkujú, na zmytie šampónu z vlasov je treba o niečo viac vody.

Šampóny bez obsahu sulfátov sú na pocit o niečo menej intenzívne, takže nemusíte mať pocit „čistoty“ ako pri bežnom šampóne. Napriek tomu sú tieto šampóny efektívne, akurát pocit na vlasovej pokožke nie je natoľko výrazný.

Avšak dlhodobé výsledky, pokiaľ ide o zdravie vlasov, zadržiavanie vlasových proteínov a prevenciu poškodenia, to rozhodne stojí za to, prejsť z bežného šampónu na zdravší šampón bez sulfátov.

Zdroje:

  • Cornwell, P. A., 2017. A review of shampoo surfactant technology: consumer benefits, raw materials and recent developments. International Journal of Cosmetic Science [online]. December, 40 (1), 1630 [cit. 27.11.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/ics.12439