Vypadávanie vlasov je bežná vec. Je normálne, ak denne prídeme o 50 až 100 vlasov. Ak však začnete strácať viac ako 125 vlasov za deň, môže ísť o viac než len bežné vypadávanie vlasov. Ak si však denne nerátate množstvo vypadnutých vlasov, môže byť ťažké rozpoznať rozdiel medzi bežným vypadávaním vlasov a nadmerným vypadávaním vlasov.
Aby ste spoznali, koľko vám denne bežne vypadne vlasov, vyskúšajte raz za mesiac 60 sekundový test vlasov. Takto si dokážete určiť množstvo, resp počet vypadnutých vlasov. Čo treba pri 60 sekundovom rátaní vlasov urobiť? Zohnite sa hlavou nad uterák a 60 sekúnd si prečesávajte vlasy. Podľa farby vlasov je vhodné zvoliť opačnú farbu uteráka, aby ste vlasy ľahko ponachádzali. Neexistuje presné číslo, ktoré by ste mali „dosiahnuť“. Tento test vám vizuálne napovie, koľko vlasov bežne stratíte, takto si môžete jednoduchšie určiť svoj vzorec vypadávania vlasov.
Ak ste to doteraz nevedeli, človek má na hlave v priemere 150 tisíc vlasov. Vlasy pritom rastú vo fázach. Telogén je fáza, pri ktorej sú vlasy „v pokojovej“ fáze, práve vtedy vlasy vypadávajú. Bežné vypadávanie vlasov je v tejto fáze dôležité kvôli novému rastu vlasov. Tie začínajú nanovo rásť po troch mesiacoch.
Každý deň narastú vlasy približne o 0,35 milimetra. Pritom denne vypadne spomínaných 100 vlasov, pri umývaní hlavy aj viac. Každý folikul prechádza spomínanými troma rastovými fázami nezávisle. Preto je bežný proces vypadávania vlasov nebadateľný. Vždy je 85 až 90% folikulov na hlave vo fáze rastu (anagén). Folikuly v tejto fáze zotrvávajú v priemere tri roky, môže ísť o dva až šesť rokov. Keď vlas rásť prestane, prešiel do telogénnej fázy, v nej zotrváva približne tri mesiace. A cyklus sa znovu opakuje.
Ak chceme vyhodnotiť padanie vlasov, treba sa zamerať na obdobie, kedy si človek nadmerné padanie vlasov všimol prvý krát. Či išlo o postupný proces alebo mal zo dňa na deň priehrštia plné vlasov. Či sa v živote za posledných tri až šesť mesiacov objavil fyzický, psychický či emočný stresor. Či ide o postupné rednutie vlasov alebo nárazové vypadnutie množstva vlasov. Takto sa objasní etiológia vypadávania vlasov.
Vypadávanie vlasov nad bežný normál, čo je spomínaných 50 až 100 vlasov, je už považované za nadmerné padanie vlasov. Niekedy sa označuje aj ako involučná alopécia. Ide o stav, kedy priveľké množstvo vlasových folikulov vstúpi do pokojovej fázy súčasne. Ak do tejto fázy vstupuje stále viac vlasov a nedochádza k rastu žiadnych nových vlasov, začnete badať rednutie vlasov a ustupujúcu vlasovú líniu. Nadmerné padanie vlasov najčastejšie súvisí s dedičnosťou a starnutím. Sú však aj iné životné udalosti, ktoré môžu vyvolať nadmerné padanie vlasov. Väčšinou však časom po vyliečení základného problému takéto nadmerné vypadávanie vlasov ustane a vráti sa do normálu. Nadmerné vypadávanie vlasov ako u žien tak u mužov môžu vyvolať nasledovné problémy.
Hoci existuje veľa faktorov, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov, bežnou dennou praxou môžete znížiť prípadné poškodenie, ktoré svojim vlasom sami spôsobujete.
Ak máte pocit, že vaše vypadávanie vlasov nespadá ani pod bežné vypadávanie vlasov ani pod nadmerné vypadávanie vlasov, je vhodné navštíviť lekára, resp. dermatológa. Niektoré z príznakov totiž môžu byť znakom oveľa vážnejšieho problému. Pozornosť treba zbystriť, ak vás trápi nasledovné:
Zdroje:
Výživové doplnky možno pri liečbe vypadávania vlasov užívať samostatne alebo ako doplnok liečby k šampónom, kondicionérom, vodičkám či laserovej terapii.…
Mnohé šampóny proti vypadávaniu vlasov sľubujú zastavenie padania vlasov a podporu rastu nových, nie vždy to však aj spĺňajú. Ak…
Mnohí ľudia považujú svoje vlasy za svoju pýchu, míňajú na ich úpravu a starostlivosť veľké peniaze. Nemožno sa preto čudovať,…
V boji proti vypadávaniu vlasov už vyše desať rokov dosahujú vynikajúce výsledky produkty firmy DS Laboratories. Kombinuje kľúčové zložky účinné…
Ide o jednu z arzenálu prísad proti vypadávaniu vlasov u žien aj u mužov, rooibos. Nájdete ho v kvalitných šampónoch…
Čo je Toppik? Odpoveď na otázku možno začať vysvetlením, čo Toppik nie je. Má síce čo do činenia s vlasmi,…