Kyselina salicylová sa zvykne používať na rôzne zdravotné problémy, od akné po lupiny. Je to prísada bežne sa nachádzajúca v šampónoch, kondicionéroch a iných produktoch na vlasy.
Kyselina salicylová je vlastne jedna z dôležitých prísad proti lupinám a vypadávaniu vlasov. Nachádza sa v šampónoch blokujúcich DHT.
Kyselina salicylová pôsobí rôznorodo na pleť aj vlasové folikuly. Môže zabrániť hromadeniu mazu, zmierňuje riziko vzniku akné na tvári a na vlasovej pokožke. Tiež preukázateľne dokáže zmierniť tvorbu lupín, udržiava vlasovú pokožku čistú, bez odumretej, šupinatej kože.
Ako ale kyselina salicylová pôsobí na pokožku a vlasové folikuly? Čo vlastne robí a ako funguje?
Čo je kyselina salicylová?
Kyselina salicylová je široko používaná prísada, ktorá sa používa ako liečba všetkého od bradavíc, mozolov a zrohovatelej kože až po lupiny, akné, dermatofytózu a množstvo iných ochorení kože.
Prirodzene sa nachádza v niektorých potravinách ako sú vlašské orechy, arašidy a černice. Kyselina salicylová bola pôvodne získavaná z kôry vŕby bielej (salix alba).
Kyselina salicylová bezpečne a účinne zlupuje epidermu, teda vonkajšiu vrstvu kože. Jemne odstráni vrchnú vrstvu kože, pritom bráni podráždeniu pokožky, časom sa teda nevyvinú pupáky, hubové infekcie ani lupiny.
Kyselina salicylová je bezpečná a bežne využívaná, patrí k dôležitým účinným látkam v medicíne.
Ako pôsobí kyselina salicylová?
Ak sa použije lokálne v šampóne, zlupuje kyselina salicylová vrchnú vrstvu epidermy, takže sa potom odumretá pokožka zmyje pri šampónovaní a použití kondicionéru.
Ak sa odumretá koža na vlasovej pokožke hromadí, zhoršujú sa takmer všetky problémy – od lupín po nepríjemnú svrbivú pokožku. Kyselinu salicylovú možno považovať za nástroj na uvoľnenie odumretej, podráždenej pokožky, čím uľahčuje jej zmytie.
Jedinečná chemická štruktúra kyseliny salicylovej z nej robí jednú z najúčinnejších látok, ktorá preniká do vlasovej pokožky o čistí ju.
Na rozdiel od väčšiny prísad v šampónoch sa kyselina salicylová dostane do vlasovej pokožky a čistí póry, slúži ako prevencia hromadenia mazu, takže pomáha uvoľňovať vlasové folikuly. Znamená to zdravší rast vlasov a menej problémov s pokožkou ako je seboroická dermatitída či lupiny.
Ak si teda všimnete lupiny alebo vás svrbí hlava kvôli suchej pokožke, je vhodné zvážiť kyselinu salicylovú ako súčasť starostlivosti o pokožku.
Kyselina salicylová a vypadávanie vlasov
Kyselina salicylová sa síce nespája priamo so zmiernením vypadávania vlasov, môže zohrávať potenciálnu úlohu ako pomôcka pre zachovanie zdravých vlasov.
Je to preto, že je potrebná na zmytie nadmerného mazu (sébum), čo sú mazové, mastné látky, v ktorých sa môže nachádzať dihydrotestosterón (DHT), kľúčový androgénny hormón zodpovedný za vypadávanie vlasov u mužov.
Neexistujú síce presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že nadmerné množstvo DHT v maze môže prispieť k mužskej plešatosti. Ale zmytie olejov je ideálne na udržanie zdravej vlasovej pokožky bez akné, či podráždenia.
Inak povedané, mala by byť kyselina salicylová považovaná za zázračný liek na plešatosť? Nie, hoci ponúka množstvo overených benefitov pre vlasovú pokožku a zdravie vlasov, má potenciál znížiť hladiny DHT na vlasovej pokožke, čím zachováva kožu sviežu, čistú a bez nadmerného množstva lupín a mazu.
Nakoľko účinná je kyseliny salicylová?
Viacero vedeckých výskumov bolo zameraných na potvrdenie alebo vyvrátenie potenciálu kyseliny salicylovej pri ošetrovaní vlasov. V jednom z nich bolo zistené, že výrazne zlepšuje seboroickú dermatitídu a znižuje množstvo lupín na vlasovej pokožke. Ľudia liečení šampónom s kyselinou salicylovou mali výraznejšie zlepšenie pri svrbení spôsobenom seboroickou dermatitídou.
Iná štúdia preukázala výrazné zlepšenie pri používaní kyseliny salicylovej na začervenanie, svrbenie, diskomfort a suchosť spôsobenú seboroickou dermatitídou.
Možno teda potvrdiť, že kyselina salicylová je veľmi dobrá na ošetrenie lupín a príznakov seboroickej dermatitídy na koži. Môže pomáhať pri liečbe seboroickej dermatitídy, neexistujú však o tom presné dôkazy.
Je kyselina salicylová bezpečná?
Kyselina salicylová je považovaný prevažne za bezpečnú a účinnú zložku pri liečbe suchej pokožky a problémov vlasovej pokožky ako sú lupiny či seboroická dermatitída. Najčastejšie hláseným nežiadúcim účinkom je podráždenie kože, ide pritom o veľmi zriedkavý a zvyčajne veľmi mierny problém.
Kyselina salicylová sa väčšinou používa v relatívne malých množstvách, pokiaľ ide o zdravie vlasov a šampóny na prevenciu lupín. Takéto šampóny možno používať tak často ako bežné šampóny. Z vlasovej pokožky zmyjete nadmerný maz a odstránite z nej nečistoty, takže bude v optimálnej kondícii.