Za vypadávaním vlasov sa skrývajú rôzne príčiny. Napríklad aj nedostatok minerálov a vitamínov, užívané lieky, hormóny či dokonca nosenie príliš upätých účesov. Ako prevencia vypadávania vlasov môžu slúžiť rôzne metódy – napríklad správna starostlivosť o vlasy, správny jedálniček, schopnosť spracovať a odbúrať stres, tiež testy na rednutie a stenčovanie vlasov či liečba pod dohľadom lekára.
Vystavovanie vlasov častému a neustálemu zahrievaniu v rámci rôznych procedúr na úpravu vlasov sa vôbec neodporúča. Je vhodné minimalizovať používanie fénov, kuliem či žehličiek na vlasy. Vlasy potom budú dlhšie zdravé a bez poškodení. Tiež sa treba vyvarovať príliš tuhým účesom a tesným gumičkám, aby vlasy nepadali kvôli ťahu.
Vypadávanie vlasov možno spomaliť zdravým stravovaním. Jedálniček by mal obsahovať mnoho ovocia a zeleniny – tak ako prospievajú celkovému zdraviu, prospievajú aj zdraviu vlasov. Pre zdravé vlasy sú vhodné potraviny obsahujúce železo, bielkoviny, vitamín C, omega-3 mastné kyseliny, biotín a zinok. Práve tieto pomôžu s prevenciou či minimalizovaním vypadávania vlasov. Ak sa človek obáva vypadávania vlasov, mal by sa vyhnúť takým jedlám, ktoré brzdia rast vlasov. Sem patria napríklad nízkokalorické tekuté diéty či surové vaječné bielky.
Stres ničí celé telo, teda aj vlasy. Techniky zvládania stresu v rámci prevencie vypadávania vlasov zahŕňajú dostatok spánku a pravidelný pohyb či cvičenie. Dostatočný a kvalitný spánok umožňuje telu zregenerovať sa. Pravidelné cvičenie je vhodné rovnako ako rôzne iné metódy odbúravania stresu. Fyzická aktivita podporuje lepší prísun krvi a kyslíku do všetkých častí tela, vrátane vlasovej pokožky. Ak veci preháňate či príliš prežívate, môže byť práve vypadávanie vlasov jedným z prvých signálov, ktorým telo upozorňuje na problém.
Test ťahom je jedným z indikátorov, ktorý napovie, či človek trpí alebo netrpí na vypadávanie vlasov. Lekára treba navštíviť okamžite, ako si všimnete, že prichádzate o viac vlasov ako je normálne a bežné. Lekár môže prekontrolovať štítnu žľazu, skontrolovať vlasy samotné, prípadne vykoná biopsiu kože.
Vezmite prameň vlasov, teda 40-60 vlasov, chyťte ich medzi palcom a ukazovákom. Pevne potiahnite. V telogénnej fáze je vždy 10% vlasov, preto 4-6 vytiahnutých vlasov je v poriadku. Ak vytiahnete šesť a viac vlasov, môžete mať problém s vypadávaním vlasov.
Z lekárskej perspektívy sa na liečbu vypadávania vlasov využíva minoxidil a finasterid. V oboch prípadoch treba počkať aspoň rok, pokým začnú byť výsledky viditeľné. Z domácich prostriedkov je mnohokrát odporúčaný vaječný olej (robí sa z vaječných žĺtkov). Nielen ako prevencia vypadávania vlasov, ale aj ako ošetrenie lupín, hydratácia vlasovej pokožky a podpora rastu nových vlasov. Alopecia areata možno tiež liečiť pomocou steroidných krémov či kortikosteroidov.
Zdroje:
Výživové doplnky možno pri liečbe vypadávania vlasov užívať samostatne alebo ako doplnok liečby k šampónom, kondicionérom, vodičkám či laserovej terapii.…
Mnohé šampóny proti vypadávaniu vlasov sľubujú zastavenie padania vlasov a podporu rastu nových, nie vždy to však aj spĺňajú. Ak…
Mnohí ľudia považujú svoje vlasy za svoju pýchu, míňajú na ich úpravu a starostlivosť veľké peniaze. Nemožno sa preto čudovať,…
V boji proti vypadávaniu vlasov už vyše desať rokov dosahujú vynikajúce výsledky produkty firmy DS Laboratories. Kombinuje kľúčové zložky účinné…
Ide o jednu z arzenálu prísad proti vypadávaniu vlasov u žien aj u mužov, rooibos. Nájdete ho v kvalitných šampónoch…
Čo je Toppik? Odpoveď na otázku možno začať vysvetlením, čo Toppik nie je. Má síce čo do činenia s vlasmi,…