Nové zistenia o mechanizme mužského plešatenia

Mužské vzorové padanie vlasov je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u mužov. Liečba v zmysle úplného a stáleho vyriešenia problému však nateraz nie je možná. Nový výskum však vrhá svetlo na mechanizmus rastu vlasov, a práve tadeto by sa mohli uberať snahy o trvalé vyliečenie a odstránenie mužského plešatenia.

Mužské plešatenie známe aj ako androgénna alopécia, je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u mužov. Na toto padanie vlasov trpí 30 až 50% päťdesiatročných mužov.

Tím odborníkov sa tentokrát zameral na rast vlasov a telesného ochlpenia. Ich zistenia môžu pomôcť pochopiť aj vyliečiť mužské vzorové plešatenie, navyše vysvetliť nadmerný rast telesného ochlpenia, ku ktorému s pribúdajúcim vekom dochádza.

Výskumný tím pozostával zo špecialistov vývojovej biológie a matematiky. Použili kombináciu matematického modelovania a biologických údajov. Vďaka tomu mohli odborníci zmapovať vzorec rastu vlasov a telesného ochlpenia po celom tele. Matematický model totiž dokáže predpovedať detaily signalizačnej komunikácie medzi vlasmi, resp. ochlpením, čo by bolo zložité pomocou štandardných biologických experimentov.

Signálne dráhy proteínov a rast vlasov

Odborníci sledovali signálne dráhy dvoch druhov proteínov – Wnt proteínov a BMP proteínov (BMP = kostné morfogenetické proteíny). Vedeli totiž, že zohrávajú dôležitú úlohu pri načasovaní rastového cyklu vlasov. Práve narušenie niektorej z dráh môže narušiť aj vzorec rastu vlasov.

Wnt proteíny regulujú bunkovú proliferáciu, najskôr pri vývoji embrya, neskôr pri raste a obnove ďalších tkanív. BMP proteíny sú rastovými faktormi, ktoré stimulujú vývoj embrya a zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní buniek.

Rast vlasov je podľa najnovších zistení koordinovaný proces, pri ktorom medzi sebou komunikujú rôzne oblasti kože. Túto komunikáciu umožňuje regulácia dráh Wnt a BMP. Objavujú sa dokonca po celom povrchu kože.

Komunikácia môže byť prevenciou plešatenia

Mužské vzorové plešatenie sa objavuje na prednej časti a na temene, teda hornej časti lebky. Nie však dolu nad krkom. „Komunikácia“ medzi rôznymi vlasovými folikulmi na rôznych častiach hlavy sa pravdepodobne preruší. Zrazu folikuly začínajú rásť, resp. fungovať nezávisle. Aspoň to sa domnieva výskumný tým.

Ak by sme však dokázali obnoviť komunikáciu medzi neplešatejúcimi a plešatejúcimi oblasťami, začali by sa signály pre rast vlasov šíriť po celej vlasovej pokožke. A tým by sa zabránilo plešateniu v jednotlivých oblastiach hlavy.

Signalizáciu Wnt a BMP možno kontrolovať farmakologicky. Povedané inak, možno použiť lieky, ktoré by tieto dráhy podľa potreby utlmili alebo aktivovali. Manipuláciou týchto dráh by odborníci v budúcnosti mohli nielen stimulovať rast vlasov. Dokázali by tiež zastaviť rast ochlpenia na neželaných miestach na tele.

Tak ako môže na vlasovej pokožke rast vlasov stagnovať, môže byť na iných častiach tela – napríklad na tvári, rukách či nohách – rast ochlpenia až príliš výrazný. Takýto nadmerný rast ochlpenia býva z kozmetického hľadiska neželateľný. Podľa zistení odborníkov môže byť jednou z hlavných príčin práve zvýšená signalizácia medzi folikulmi.

V rámci spomínaného modelu dokázali vedci identifikovať tie správne signalizačné hladiny Wnt-BMP pre rast vlasov aj pre zabránenie rastu. Na základe toho je možné optimalizovať hladiny Wnt-BMP tak, aby došlo k zlepšeniu rastu vlasov.

Okrem týchto signálnych dráh však odhalili aj ďalšie signálne faktory, ktoré súvisia s rastom vlasov. Týmto novoobjaveným faktorom budú venovať pozornosť a upriamia na ne ďalší výskum.