Ako zvrátiť vypadávanie vlasov? Začnite štyrmi základnými krokmi a potom s rozvahou postupujte ďalej.
- Uvoľnite sa, znížte množstvo stresu, tým zlepšíte rast vlasov.
- Obráťte sa na dermatológa a buďte realistickí, pokiaľ ide o váš prístup k vypadávaniu vlasov.
- Preskúmajte možnosti liečby vypadávania vlasov.
- Zvážte zmenu kozmetiky a používanie nových produktov na starostlivosť o vlasy.
Vypadávanie vlasov sa môže stať zdrojom neželaného stresu a frustrácie. Na korune krásy predsa len väčšine ľudí dosť záleží. A hoci mnohým mužom holá hlava skutočne svedčí, rozlúčiť sa s hustou hrivou je minimálne zo začiatku skutočne ťažké. Ale nie každé padanie vlasov, hoci nadmerné, musí nutne skončiť kompletne holou hlavou. Pri správne zvolenej liečbe je možné pozastaviť ustupujúcu vlasovú líniu a vypadávanie vlasov. Ak nie ste na holú hlavu ešte pripravení, pozrite sa na možnosti ako zastaviť a v niektorých prípadoch dokonca zvrátiť mužské vzorové plešatenie.
Začali ste na sebe badať príznaky plešatenia? Pristupujte k tomu aktívne!
Vlasy na hlave sa vám nepodarí ochrániť, ak niečo nepodniknete hneď na začiatku. Čím skôr problém zbadáte, tým skôr môžete začať s liečbou. A tým sú šance na zastavenie vypadávania vlasov vyššie. Dôležité a niekedy problematické však je zbadať príznaky plešatenia ešte predtým, ako prídete o výraznú časť vlasov.
Bežné príznaky plešatenia
- Náhla zmena spôsobu, akým vaše vlasy reagujú na úpravu a česanie.
- Ústupujúca vlasová línia a rednutie vlasov na spánkoch.
- Vlasy rastú pomalšie a sú tenšie.
- Začínate si všímať, že v odtoku vo vani či na hrebeni alebo na vankúši zostáva čím ďalej tým viac vypadnutých vlasov.
Ak na sebe zbadáte jeden či viac vyššie spomenutých problémov, môže ísť aj u vás o vypadávanie vlasov. Rôzne stupne a fázy mužského vzorového vypadávania vlasov zobrazuje Norwoodova stupnica. Čím je fáza vypadávania vlasov vyššia, tým ťažšie je vlasy si zachovať a prípadne dokázať spustiť opätovný rast vlasov.
Ako zistiť vypadávanie vlasov v skorých fázach padania
Približne 85% mužov postihne androgénna alopécia, teda mužské vzorové plešatenie, vo veku 50 rokov. Asi sa nebudete cítiť lepšie iba preto, že v tom skutočne nie ste sami. Lekárska veda však urobila pokroky a dokáže oveľa lepšie zbrzdiť či dokonca zastaviť postupujúce plešatenie.
Uvoľnite sa a znížte stres, podporíte tak rast vlasov
Možno to neviete, ale stres ovplyvňuje zdravie viacerými rôznymi spôsobmi. Dokáže vám vysať energiu, spôsobiť psychické choroby, dokonca aj vypadávanie vlasov. Stres zohráva veľkú úlohu pri celkovom zdraví človeka, prispieva k rednutiu vlasov. Samo o sebe vypadávanie vlasov spôsobené stresom je zvyčajne iba dočasné a vlasy zvyknú dorásť. Stres však môže urýchliť iné formy vypadávania vlasov, napríklad mužské vzorové vypadávanie vlasov.
Obráťte sa na dermatológa a buďte realisti, pokiaľ ide o vypadávanie vlasov
Možno ste už aj vy počuli príbehy ľudí, ktorí na boj s vypadávaním vlasov zvolili homeopatickú liečbu. Ide zvyčajne o recepty, kedy si na vlasovú pokožku natriete prípravky ako zázvor s kajenským korením. A to trikrát denne. Prípadne sa jedia špeciálne odrody ženšenu. Každopádne, pri týchto prostriedkoch proti vypadávaniu vlasov je najnižšia pravdepodobnosť, že budú fungovať.
Okolo vypadávania vlasov možno nájsť množstvo dezinformácií, poloprávd a pseudovedeckých výskumov. Existujú však aj liečebné programy, ktoré boli testované a riadne skúmané. Ako teda zistíte rozdiel? Začiatočníci by sa mali obrátiť na odborníka v danej oblasti – napríklad kožného lekára, všeobecného lekára. Vyhnúť sa však treba ľuďom propagujúcim tajomné lieky, všeliečiace prípravky, aj trvalé jednorazové riešenia. Ak by totiž existoval spôsob ako plešatenie zastaviť, už by sme o ňom vedeli.
Preskúmajte možnosti na liečbu vypadávania vlasov
Nikdy neuškodí urobiť si malý prieskum, pokiaľ ide o liečbu vypadávania vlasov. V určitej chvíli ale pravdepodobne budete chcieť, aby vám poradil lekár. Aby ste získali profesionálny názor na ochranu vlasov. Oficiálne a vedecky osvedčené sú lieky finasterid a minoxidil. Mnohé ďalšie prípravky obsahujú podobné účinné látky. Dôležité je, aby boli účinné lokálne, ak sú v šampónoch. Prípadne aby bola ich koncentrácia dostatočná.
Skúste zmeniť vlasovú kozmetiku
Možno vás ani moc neprekvapí, že niektoré šampóny, kondicionéry a stylingové prípravky obsahujú drsné, príliš silné chemické látky. A tie vlasom vôbec neprospievajú. Preto je dobré zvážiť, že by ste začali používať jemnejšie produkty. Pre mužov sú vhodné šampóny a kondicionéry obsahujúce DHT blokátory. Sem patrí napríklad ketokonazol, pyritión zinku či saw palmetto. Dokážu prerušiť tvorbu DHT.
Ak sa vás bytostne týka mužské plešatenie, môže to byť frustrujúce a stresujúce. Našťastie pokrok v medicíne umožnil jednoduchšie a účinnejšie s týmto problémom bojovať.