Cena prísady aj jej popularita mnohokrát zohráva väčšiu úlohu, než jej samotný účinok či dokonca bezpečnosť. Ako je to teda v prípade biotínu?
Biotín nie je žiaden zázračný liek na vypadávanie vlasov. Taký neexistuje. Napriek tomu existuje niekoľko dôkazov a overených testov, podľa ktorých by mal zvýšený príjem biotínu spomaliť vypadávanie vlasov a podporiť rast vlasov.
Čo je to biotín?
Biotín je jeden z B vitamínov, presnejšie vitamín B7. Niekedy sa označuje aj ako vitamín H či koenzým R. Rovnako ako všetky B vitamíny, pomáha telu metabolizovať potravu, mení uhlohydráty na energiu pre telo, rozkladá proteíny a tuky.
Možno vás to prekvapí, ale biotín sa tvorí prirodzene vďaka baktériám v črevách. Nie je však známe, koľko z neho sa vstrebe a použije. Napriek tomu, že presné množstvo nepoznáme, je akceptovaný názor, že zdravé telo tvorí dostatok biotínu. Ak by aj nie, biotín dokážeme získať aj viacerými potravinovými zdrojmi.
Ako všetky B vitamíny, aj biotín je rozpustný vo vode. Telo ho neuskladňuje ani nezadržuje nadmerné množstvá tohto vitamínu. Všetko navyše sa z tela vyplavuje.
Zdroje biotínu
Biotín je buď vyprodukovaný v črevách alebo získaný z každodennej potravy. Kvasnice, vaječné žĺtky, karfiol, avokádo, maliny, mrkva, banány, bravčové mäso, pečeň a losos sú dobrými zdrojmi tohto vitamínu. Varenie však znižuje koncentráciu biotínu, preto je lepšie jesť rastlinné zdroje biotínu za surova.
Nedostatok biotínu
Ľudské telo biotín potrebuje. Jeho nedostatok je však vzácny. Vlastne, nedostatok biotínu je natoľko zriedkavý, že ani nie je stanovená odporučená denná dávka. Všeobecne sa odporúča každopádne niečo medzi 30 a 100 mikrogramami.
V akých situáciách teda môže dôjsť skutočne k nedostatku biotínu v tele? Dlhodobo podávaná strava intravenózne bez obsahu biotínu, umelé mlieko pre dojčatá bez obsahu biotínu alebo konzumácia surových vaječných bielkov po dobu mnohých týždňov, prípadne rokov. Ak ste sa práve zľakli kvôli bielkom, žiaden strach, museli by ste ich jesť denne. A dlhodobo. Ak bielky potrebujete, stačí ich jednoducho uvariť, tak sa prevarí aj avidín a nebude blokovať biotín.
Zriedkavo môže dôjsť k situácii, že telo netvorí biotinidázu, enzým potrebný na získavanie biotínu z jeho zdrojov. Aj lieky proti záchvatom môžu pri dlhodobom užívaní znižovať hladiny biotínu. Rovnako, ak máte chirurgicky zmenšený žalúdok, budete potrebovať viac biotínu (aj ostatných vitamínov a minerálov).
Z uvedeného vyplýva, že nedostatok biotínu len tak ľahko nehrozí. Ak by sa vás tento problém náhodou týkal, mali by ste aj iné príznaky. Medzi symptómy nedostatku biotínu patrí suchá, šupinatá vyrážka okolo úst, nosa, očí alebo pohlavných orgánov. Tiež opuchnutý, bolestivý jazyk, strata chuti do jedla, depresie, nespavosť, neobvyklé rozloženie tuku na tvári a vypadávanie vlasov. Áno, aj vypadávanie vlasov.
Biotín a vlasy
Keratín je proteín, ktorý tvorí vlasy. Biotín zohráva úlohu pri tvorbe keratínu. Nie je síce presne jasné ako, ale existujú určité vedecké dôkazy, že biotín skutočne pomáha a funguje.
Biotín užívaný vnútorne
Podľa výsledkov štúdie, až 38% žien, ktoré mali problém s vypadávaním vlasov, trpeli v skutočnosti nedostatkom biotínu. Biotín zlepšuje rast vlasov. Dokonca aj v rámci štúdie, ktorej sa zúčastnili deti, dokázal biotínový doplnok zvrátiť vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov u týchto detí však spôsobila kyselina valproová, liek proti záchvatom, ktoré samé o sebe prispievajú k nedostatku biotínu. Opäť teda možno potvrdiť, že pozitívne výsledky boli pozorované u osôb, o ktorých bolo známe, že trpia nedostatkom biotínu.
Biotín na lokálne použitie
Skúšali ste už niekedy poraziť nachladnutie a prídel vitamínu C dostať do tela položením pomarančovej šupky na nos? Asi nie. Nedávate živiny fyzicky na to miesto tela, kde sa prejavujú symptómy problému… Rovnako, ani nanesenie biotínu na vlasy alebo vlasovú pokožku vás nespasí, urobí iba veľmi málo, dokonca nič pre liečbu vypadávania vlasov. Dokonca ani nie je jasné, či dokážu vlasy a vlasová pokožka biotín absorbovať.
Napriek tomu existuje dostatočné množstvo produktov určených na starostlivosť o vlasy, ktoré obsahujú biotín. Šampóny, oleje, kondicionéry, séra na vlasy… Ak produkt neobsahuje ďalšie užitočné prísady, ide o zbytočné míňanie peňazí. Povedané inak, neexistujú vedecké dôkazy, že lokálna aplikácia biotínu zastaví alebo spomalí vypadávanie vlasov.
Riziká spojené s biotínom
S užívaním biotínu je spájaných iba málo rizík. Žiadne nežiadúce účinky nehrozia pri užívaní do 10 miligramov denne, čo je relatívne vysoká dávka. U ľudí s určitými genetickými poruchami a so sklerózou multiplex boli veľmi dobre tolerované aj oveľa vyššie dávky. Ak s biotínom užívate iný výživový doplnok, odsledujte si, aby vám kyselina alfa-lipoová ani vitamín B5 (kyselina pantoténová) neblokovali vstrebávanie biotínu. A platí to aj naopak, biotín môže brániť vstrebávaniu týchto doplnkov.
Zhrnutie na záver
Je nepravdepodobné, hoci nie nemožné, že je vypadávanie vlasov spôsobené nedostatkom biotínu. Vypadávanie vlasov je však iba jedným z mnohých príznakov, že vám chýba tento dôležitý B vitamín. Ak si myslíte, že máte biotínu nedostatok, odsledujte si aj ďalšie príznaky. Patria k nim drsné, šupinaté miesta na koži, opuchnutý jazyk, tukové usadeniny na tvár. Ak niečo také zbadáte, obráťte sa rovno na lekára.
Ľudia so zdanlivo normálnou hladinou si môžu vždy navýšiť príjem biotínu prostredníctvom jedla bohatého na biotín, alebo priamo výživovými doplnkami s biotínom. Netreba zabúdať, že je biotín rozpustný vo vode. Znamená to, že ohromné denné dávky vitamínu sú zbytočné, pretože akýkoľvek nadbytok biotínu vylúčite z tela.
Hoci neexistujú významné známe riziká spojené s doplnením biotínu, neexistujú ani významné dôkazy, že je biotín nápomocný pri raste či ochrane vlasov u ľudí, ktorí ho majú normálne hladiny. Treba však povedať, že biotín každopádne môže pomôcť pri raste vlasov a spomalení vypadávania vlasov.
Zdroje:
- PATEL, DP a SWINK, SM a CASTELO-SOCCIO, L., 2010. A review of the use of biotin for hair loss. Skin appendage disorders [online]. August, 3 (3), 166–169 [cit. 3.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000462981
- https://www.forhims.com