Iba málo kozmetických problémov zaseje do mužskej duše toľko strachu ako je strata vlasov. Až dvoch tretín mužov sa týka niektorý zo stupňov značnej straty vlasov do 35 rokov. 85% potrápi výrazné rednutie vlasov v 50. Zatiaľ čo niektorých mužov sa vypadávanie vlasov až úplná plešatosť vôbec nedotkne, iných takáto zmena ničí a sú ochotní vyskúšať čokoľvek, aby si svoje vlasy udržali.
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?
K vypadávaniu vlasov dochádza, ak sa prirodzený cyklus rastu a padania vlasov naruší. Vlasové folikuly sa zničia a nahradia sa zjazveným tkanivom. Dedičnosť, hormonálne zmeny, zdravotné problémy a určité lieky môžu byť príčinou vypadávania vlasov. Významnými rizikovými faktormi sú aj vek, nesprávna strava a stres. U drvivej väčšiny mužov je vypadávanie vlasov bežnou a normálnou súčasťou procesu starnutia, nie je indikátorom nejakého problému.
Sú rôzne formy liečby vypadávania vlasov účinné?
Určite ste videli kopec reklám či letákov, ktoré vyzdvihujú výhody rôznych piluliek, roztokov či procedúr, ktoré sľubujú obnovenie rastu vlasov. Niektoré spôsoby liečby môžu byť účinné, no výsledky sa líšia a nie vždy sú skutočne zaručené.
„Prírodné“ lieky na vypadávanie vlasov sa nie vždy ukázali ako účinné. Hoci niekoľko malých štúdií uvádza, že kapsaicín (zlúčenina, vďaka ktorej sú štipľavé papriky štipľavé) či cibuľová šťava môže byť pre obnovu vlasov prospešná. V minulosti bola na rast vlasov využívaná aj šalvia, rozmarín či aloe vera. Znovu však treba poznamenať, že dôkazy na podporu týchto tvrdení sa líšia.
Predstavíme si niektoré z oficiálnych najpopulárnejších spôsobov liečby vypadávania vlasov.
Minoxidil (Rogaine)
Čo to je: Ide o voľnopredajný liek v podobe tekutiny alebo peny, ktorú treba votrieť do vlasovej pokožky dvakrát denne. Slúži na podporu rastu vlasov a prevenciu ďalšej straty vlasov. Je dostupný pre mužov aj pre ženy a začína pôsobiť po 16 týždňoch. Liečba sa musí používať nepretržite, inak nie je možné jej prínosy zachovať.
Ako to funguje: Minoxidil reaktivuje prirodzený rastový cyklus vlasov, a to obnovou vlasových folikulov, ktoré sa scvrkli (takto sa prejavuje dedičné vypadávanie vlasov). Takáto liečba dokáže podporiť rast nových vlasov, ktoré sú navyše pevnejšie.
Nakoľko účinná je liečba: V 16 týždňovej, dvojito zaslepenej, kontrolovanej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 352 mužov, im bol aplikovaný 5% minoxidil v penovej forme. V minoxidilovej skupine došlo oproti placebo skupine k štatisticky výraznému nárastu množstva vlasov, zlepšilo sa tiež samotné padanie vlasov. Odborníci však tento liek považujú za dočasné riešenie, pretože nevplýva priamo na hormonálny proces vypadávania vlasov.
Možné nežiadúce účinky: Môže dôjsť k podráždeniu vlasovej pokožky, neželanému rastu vlasov a ochlpenia na miestach blízko tváre a na rukách, k zrýchleniu tepovej frekvencie.
Finasterid (Propecia)
Čo to je: Propecia je liek na predpis, je dostupný iba pre mužov. Užíva sa v podobe tablety, spomaľuje vypadávanie vlasov a podľa všetkého dokáže podporiť aj opätovný rast vlasov. Pre zachovanie prínosov treba pokračovať v užívaní.
Ako liečba účinkuje: Ide o prvý liek v dejinách, ktorý účinne rieši mužské vzorové vypadávanie vlasov u väčšiny mužov, ktorí ho užívajú. Propecia inhibuje 5-alfa reduktázu, čo je enzým, ktorý mení testosterón na dihydrotestosterón. DHT zmenšuje vlasové folikuly, čo môže viesť k plešatosti. Preto zníženie jeho hladín vo vlasovej pokožke môže zastaviť postupovanie vypadávania vlasov.
Nakoľko je liek účinný: Podľa klinických testov dokáže 1 miligramová dávka finasteridu znížiť DHT hladiny na vlasovej pokožke o 60 percent, ak sa užíva denne. Takto možno zastaviť postup vypadávania vlasov u 86% mužov. 65% užívateľov zaznamenalo podstatný nárast rastu vlasov.
Možné vedľajšie účinky: Znížená sexuálna aktivita a sexuálna funkcia, zvýšené riziko rakoviny prostaty – obe sú však zriedkavé. Ženy, ktoré sú alebo chcú otehotnieť, by sa tabliet nemali ani dotknúť. U niektorých mužov, ktorí majú sexuálne vedľajšie účinky, pretrvávajú vedľajšie účinky aj po ukončení liečby.
Steroidové injekcie
Čo to je: Niektorí lekári používajú steroidové injekcie na urýchlenie obnovy vlasov z dôvodu alopécie. Buď aplikujú kortikosteroidy injekčne do vlasovej pokožky alebo podávajú steroidy orálne, napríklad prednizón. Táto liečba nie je vhodná pri plešatosti súvisiacej so starnutím. Je vhodná pre ľudí, ktorým bola diagnostikovaná alopecia.
Ako liečba pôsobí: Podanie steroidových injekcií do holých miest na vlasovej pokožke potláča lokálnu imunitnú reakciu, ku ktorej dochádza pri alopecia areata, čo je autoimunitné ochorenie spôsobujúce vypadávanie vlasov. Umožnia vlasovým folikulom, aby opäť normálne fungovali, takže vlasy môžu znovu začať rásť.
Nakoľko účinná je liečba: V teste vykonanom na 84 pacientoch, došlo u 92 percent pacientov trpiacich na alopecia areata a u 61 percent účastníkov s alopeciou totalis (celková plešatosť), k opätovnému rastu vlasov na liečenej pokožke.
Možné vedľajšie účinky: Injekcia môže vyvolať dočasné stenčenie pokožky, prednizón môže spôsobiť priberanie na váhe, metabolické abnormality, akné a menštruačné problémy. Pozitívne účinky sú iba dočasné.
Transplantácia vlasov, rekonštrukčná chirurgia
Čo to je: Chirurgická technika, ktorá zahŕňa presun vlasových folikulov z „darcovskej oblasti“, čo je zvyčajne zadná strana vlasovej pokožky, do rednúcej oblasti na vlasovej pokožke.
Ako liečba funguje: Chirurg odoberie trsy niekoľkých vlasov a implantuje ich do holých miest.
Nakoľko je liečba účinná: Transplantácia vlasov je primárne určená pre mužskú vzorovú plešatosť. Väčšina transplantovaných vlasov následne vynikajúco rastie už po niekoľkých mesiacoch. Niekedy je však potrebné viac ako jedno ošetrenie, výsledky tiež závisia od množstva vlasových folikulov, ktoré po transplantácii ostanú zdravé.
Možné vedľajšie účinky: Infekcia a zjazvenie.
Laserová terapia
Čo to je: LLLT – terapia nízkoúrovňovým laserom sa používa na ošetrenie mužskej vzorovej plešatosti u mužov a u žien.
Ako to funguje: Nízkoúrovňový laser sa vstrebáva bunkami na vlasovej pokožke. To by ich malo opraviť a podporiť rast vlasov. LLLT stimuluje opätovný nástup anagénnej fázy u vlasov v telogéne. Súčasne predlžuje fázu anagénu, zvyšuje proliferáciu v aktívnych folikuloch v anagéne, zabraňuje predčasnému vstupu do katagénu.
Nakoľko účinná je liečba: Obnova vlasov laserom nedokáže oživiť mŕtve vlasové folikuly, môže ale stimulovať zhoršujúce sa folikuly, takže existujúce vlasy sú silnejšie a plnšie.
Možné vedľajšie účinky: V rámci testov, ktorých sa zúčastnilo 128 mužov a 141 žien, nedošlo k žiadnym nežiadúcimi účinkom. Je však potrebné vykonať ďalšie výskumy, aby sa odsledovali aj účinky z dlhodobého hľadiska.
Zdroje:
- FAGHIHI, Gita et al., 2018. The effectiveness of adding low-level light therapy to minoxidil 5% solution in the treatment of patients with androgenetic alopecia. Indian journal of dermatology, venereology and leprology [online]. 84 (5), 547-553 [cit. 21.11.2018]. Dostupné z: doi: 10.4103/ijdvl.IJDVL_1156_16
- SHAPIRO, Jerry, 2013. Current Treatment of Alopecia Areata. Journal of investigative dermatology. Symposium proceedings [online]. December, 16 (1), S42–S44 [cit. 21.11.2018]. Dostupné z: doi: 10.1038/jidsymp.2013.14
- https://www.forhims.com